PFCWC National Finals 2015 (Season 5)

PFCWC 2015 National Finals (Season 5) Calapan, Mindoro.

PFCWC Logo 11
(Already on its 5th Year)
“The Philippines’ Only Year-long & Nationwide Futsal Tournament”.

PILIPINAS FUTSAL CUP WINNERS CUP
(National Finals 2015) Calapan, Mindoro
December 12 & 13, 2015

Women’s Category:
Champion: Ateneo Futsal Club
2nd Place: Hunters FC
3rd Place: Batangas FC
4th Place: Oriental Mindoro

Special Awards:
Fair Play Award: Oriental Mindoro
Golden Ball: Mara Gallman
Golden Boot Award: Mara Gallman
Golden Gloves Award: DJ Calayo

Men’s Category:
Champion: NEU Hunters FC
2nd Place: University of Batangas FC
3rd Place: Ala Eh FC
4th Place: Calapan FC

Special Awards:
Fair Play Award: Calapan City
Golden Ball: Nicolas Ferrer
Golden Boot Award: Nicolas Ferrer
Golden Gloves Award: Kristian Bermudez

Thanks to Mayor Arnan C. Panaligan and the City Government of Calapan. Thanks to Mr. Bong Quiambao of Calapan Futsal Club. Arriba Futsalista !

PFCWC METRO MANILA:
(Men’s 3rd Division: No UFL, No NCAA, No UAAP Players)
(No Restrictions in the Women’s Division.
But a team can only have a maximum of 2 players from the National Team playing at the same time.)

PFCWC METRO MANILA 2015 SCHEDULES:
1ST LEG – February
2ND LEG- March
3RD LEG – October
4th LEG – November

PFCWC 2015 PROVINCIAL SCHEDULES:

PFCWC Bataan on February
PFCWC Naga on May
PFCWC Subic on July
PFCWC Tarlac on September
PFCWC Cebu on October
PFCWC Mindoro on October

Tentative Provincial Legs:
Palawan
Roxas
Sultan Kudarat
Davao
CDO
Gen.San

NATIONAL FINALS is on December 12 & 13, 2015

PILIPINAS FUTSAL CUP WINNERS CUP is
“THE PHILIPPINES ONLY YEAR-LONG & NATIONWIDE FUTSAL CUP”

There will be Elimination Legs.
Only the Provincial Leg Champions will advance to the PILIPINAS FUTSAL CUP WINNERS CUP NATIONAL FINALS on DECEMBER.

ELIMINATION LEGS:
-8 Men’s Teams.
-4 teams on each group play against each other. (Group A & B)
-Top 2 teams on each group advances to the Semi-Finals.
-Semi-Final winners play for the Championship.

-8 Women’s Teams.
-4 teams on each group play against each other. (Group Y & Z)
-Top 2 teams on each group advances to the Semi-Finals.
-Semi-Final winners play for the Championship.

Teams and / or players who have already won a qualifying leg cannot play anymore in succeeding legs, because they are already qualified for their own Provincial Finals.

-PILIPINAS FUTSAL CUP WINNERS CUP NATIONAL FINALS
Only the 8 Men’s Provincial Leg winners & 8 Women’s Provincial Leg winners qualify.

See us on Facebook : PILIPINAS FUTSAL CUP WINNERS CUP
www.pilipinasfutsal.com

December 11-Arrival of Teams
December 12 & 13- Futsal Tournament
December 13- Get Together
December 14-Departure of Teams

Details are as follows:
September 30 – Deadline for submission of Confirmation Form .
October 15 – Deadline for submission of Lineup, Registration & Waiver.
October 31 – Deadline for Submission of your Team’s Travel Details.
Arrival via ________________ (Plane, Bus, Van)
Date: ___________ Time: _________
Hotel Accommodation Details (if any): _______________________________________
Or will you avail of the free accommodation in class rooms? ( ) YES _____ ( ) NO_____
Total number of Players & Coaches (Max.15): Male: ___ Female: __
(Note: Everyone is asked to bring their own pillow & Blanket).
Accommodation starts on December 11 (7pm) and ends on December 14 (6am).
Departure via ______________ (Plane, Bus, Van)
Date: __________ Time: _________
Team Colors:
Set 1: Jersey: _______ Shorts: _____ Socks: ______
Set 2: Jersey: _______ Shorts: _____ Socks: ______
Your quick response is very much appreciated since we only have limited (8) team slots for each category (Men, Women)

Advertisements

MMFA National Heroes Day Cup (PFCWC NCR LEG 3)

MMFA National Heroes Day Cup
PILIPINAS FUTSAL CUP WINNERS CUP-NCR 2015-LEG 3
1-DAY-FUTSAL-CUP
(Men’s & Women’s Category)

Poster-Leg 3

August 30, 2015 (PFCWC-NCR LEG 3)

# MATCH TEAM 1 VS. TEAM 2 SCORE SCORE REMARKS
TIME: CATEGORY: TEAM 1 TEAM 2 WOMEN
1 Y1 VS. Y2 LADY HUNTERS ALA EH UNITED 0 0
2 Y3 VS. Y4 ATENEO PIE AZUL 4 0
3 Z1 VS. Z2 NEU GIRLS LADY KNIGHTS 1 0
4 Z3 VS. Z4 L. FUTSALISTAS LFC FUTSALITES 4 1
TIME: CATEGORY: MEN
5 A1 VS. A2 WCC U15 LETRAN 2 1
6 A3 VS. A4 NEU HS DBUFC 1 2
7 B1 VS. B2 HUNTERS LETRAN ALUMNI 4 0
8 B3 VS. B4 FC ARRIBA LC U17 1 5
TIME: CATEGORY: WOMEN
9 Y1 VS. Y4 LADY HUNTERS PIE AZUL 1 0
10 Y2 VS. Y3 ALA EH UNITED ATENEO 0 0
11 Z1 VS. Z4 NEU GIRLS LFC FUTSALITES 3 1
12 Z2 VS. Z3 LADY KNIGHTS L. FUTSALISTAS 1 8
TIME: CATEGORY: MEN
13 A1 VS. A4 WCC DBUFC 3 1
14 A2 VS. A3 U15 LETRAN NEU HS 2 1
15 B1 VS. B4 HUNTERS LC U17 1 2
16 B2 VS. B3 LETRAN ALUMNI FC ARRIBA 0 3
TIME: CATEGORY: WOMEN
17 Y1 VS. Y3 LADY HUNTERS ATENEO 0 1
18 Y2 VS. Y4 ALA EH UNITED PIE AZUL 2 1
19 Z1 VS. Z3 NEU GIRLS L. FUTSALISTAS 1 6
20 Z2 VS. Z4 LADY KNIGHTS LFC FUTSALITES 1 1
TIME: CATEGORY: MEN
21 A1 VS. A3 WCC NEU HS 1 0
22 A2 VS. A4 U15 LETRAN DBUFC 1 1
23 B1 VS. B3 HUNTERS FC ARRIBA 11 1
24 B2 VS. B4 LETRAN ALUMNI LC U17 0 3
TIME: CATEGORY: SCORE SCORE WOMEN
25 WS1: Y1 VS. Z2 ATENEO NEU GIRLS 2 0
26 WS2: Z1 VS. Y2 L. FUTSALISTAS ALA EH UNITED 5 0
TIME: MEN
27 MS1: A1 VS. B2 WCC HUNTERS 1 0
28 MS2: B1 VS. A2 LETRAN U17 U15 LETRAN 5 0
TIME: CATEGORY: WOMEN
29 3RD PLACE BATTLE ALA EH UNITED NEU GIRLS 2 0
30 CHAMPIONSHIP ATENEO L. FUTSALISTAS 1 6
TIME: CATEGORY: MEN
31 3RD PLACE BATTLE HUNTERS U15 LETRAN 1 3
32 CHAMPIONSHIP WCC LETRAN U17 1 2

LC u17 & u15 Teams

MEN’S DIVISION:
CHAMPION: LETRAN U17
2ND PLACE: WCC
3RD PLACE: U15 LETRAN

MEN’S DIVISION:
CHAMPION:  LADY FUTSALISTAS
2ND PLACE: ATENEO FUTSAL
3RD PLACE: ALA EH UNITED

ARRIBA FUTSALISTA !

MMFA Independence Day Cup June 14 (PFCWC 2015-NCR Leg 2)

Metro Manila Futsal Association presents the
MMFA Independence Day Cup June 14 (PFCWC 2015-NCR Leg 2)
SUNDAY 12NN-8PM @ JSU AMOSUP GYM, NAKPIL ST. MALATE, MANILA

PFCWC 2015 JUNE 14at AMOSUP GYM (8 MEN’S & 8 WOMEN’S TEAMS)
(NOTE: THESE ARE JUST ESTIMATED TIMES. WE WILL START THE NEXT GAME IMMEDIATELY. THE NEXT TEAMS SHOULD BE ON STANDBY, BESIDE THE BENCH.)
12:00 NN – START OF WOMEN’S DIVISION                             RESULTS:
Y1 vs. Y2        SPRINT                      VS.      MALOLOS                    2-2
Y3 vs. Y4        NEU                            VS.      AC-OUTKAST              0-3
Z1 vs. Z2         LOS BORRACHOS VS.      DFC                               1-0
Z3 vs. Z4 LADY FUTSALISTAS    VS.      HUNTERS                         7-0
1PM – START OF MENS DIVISION
A1 vs. A2        UA&P                        VS.      LUNTIAN                         3-2
A3 vs. A4        NEU                            VS.      DBUFC                         3-0
B1 vs. B2        BOLEIROS                VS.      FUTSALITES                3-0
B3 vs. B4        PRIMERO                  VS.      GRC                              2-0
2:00 PM                      WOMEN’S DIVISION
Y1 vs. Y4        SPRINT                      VS.      AC-OUTKAST               0-4
Y2 vs. Y3        MALOLOS                VS.      NEU                                 1-0
Z1 vs. Z4         LOS BORRACHOS  VS.      HUNTERS                      4-0
Z2 vs. Z3         DFC                            VS.      LADY FUTSALISTAS    1-3
3:00 PM                      MEN’S DIVISION
A1 vs. A4        UA&P                         VS.      DBUFC                           3-0
A2 vs. A3        LUNTIAN                  VS.      NEU                                  1-3
B1 vs. B4        BOLEIROS                VS.      GRC                              7-0
B2 vs. B3        FUTSALITES                        VS.      PRIMERO           0-2
4:00 PM                      WOMEN’S DIVISION
Y1 vs. Y3        SPRINT                      VS.      NEU                               3-0
Y2 vs. Y4        MALOLOS                VS.      AC-OUTKAST                 1-2
Z1 vs. Z3         LOS BORRACHOS  VS.      LADY FUTSALISTAS     0-1
Z2 vs. Z4         DFC                            VS.      HUNTERS                    2-1
5:00 PM                      MEN’S DIVISION
A1 vs. A3        UA&P                        VS.      NEU                                1-1
A2 vs. A4        LUNTIAN                  VS.      DBUFC                            3-0
B1 vs. B3        BOLEIROS                VS.      PRIMERO                     1-1
B2 vs. B4        FUTSALITES            VS.      GRC                               4-4
6:00 PM –                   SEMIFINALS                        WOMEN’S DIVISION
SEMIFINALS 1 – Y1 vs. Z2   OUTKAST VS. LOS BORRACHOS     1-0
SEMIFINALS 2 – Z1 vs. Y2   LADY FUTSALISTAS VS. MALOLOS   1-0
6:30 PM –                   SEMIFINALS                        MEN’S DIVISION
SEMIFINALS 1 – A1 vs. B2            NEU VS. PRIMERO                      0-3
SEMIFINALS 2 – B1 vs. A2         BOLEIROS VS. UA&P      2-2 (P.K.2-3)
7:00 PM – WOMEN’S 3RD PLACE PLAYOFF
LOS BORRACHOS VS. MALOLOS      1-1 (P.K. 2-3)

7:15 PM – WOMEN’S FINALS OUTKAST VS. LADY FUTSALISTAS 0-2
7:30 PM – MEN’S 3RD PLACE PLAYOFF   NEU VS. BOLEIROS      1-0
7:45 PM – MEN’S FINALS                       PRIMERO VS. UA&P          0-1

WOMEN:
CHAMPION: OUTKAST FC
2nd: LADY FUTSALISTAS
3rd: MALOLOS FC

MEN:
CHAMPION: UA&P
2nd: PRIMERO FC
3rd: NEU