LPFL Season 3 – Luzon Premier Futsal League

LPFL Logo 11

LUZON PREMIER FUTSAL LEAGUE (Season 3)
Men’s & Women’s Division

EVERY GAMES lasts for an hour
Matchdays every Sunday.
February  14, 21, 28, March 6, 13, 20, April 3 & 10
WIN – 3 POINTS, DRAW – 1 POINT, LOSS – NO POINTS.

8 Teams per Division.
4 Teams in each Group (A&B)
Top 2 Teams advances to the cross-over Semifinals.

“TOGETHER WE WILL BUILD THE HOUSE OF PILIPINAS FUTSAL”.
Arriba Futsalista !

For more details contact us at pilipinas_futsal@yahoo.com
or text Coach Rex at 0917.596.46.00

TEAMS ARE REQUIRED TO WEAR:
-SAME COLOR OF JERSEYS
-SAME COLOR OF SHORTS
-SAME COLOR OF SOCKS
TO SHOW THAT THE NEW BREED OF FUTSAL TEAMS ARE ORGANIZED.

ADVANTAGES OF FUTSAL:
-EXISTING COVERED COURTS.
-WEATHER IS NOT A PROBLEM.
-LESS PLAYERS, LESS MANPOWER NEEDED.
-LESS OPERATING EXPENSES.

ADVANTAGES OF COMMUNITY BASED TEAMS:
-MORE SPECTATORS
-MORE PASSIONATE & COHESIVE SUPPORT GROUP SINCE THEY ALL COME FROM THE SAME AREA WHICH CREATES LOYALTY & TRANSLATES TO STABILITY & LONGETIVITY.
-PLAYERS DO NOT NEED TO TRAVEL FAR TO ATTEND PRACTICES.

TEAMS MUST HAVE THE SOCIAL RESPONSIBILITY:
-WE WILL NOT JUST BE A FUTSAL CLUB. WE WILL ORGANIZE FUTSAL OUTREACH PROGRAMS TO HELP OUR COMMUNITY.
-WE WILL CREATE PART TIME JOBS (COACHES & REFEREES)
-WE WANT TO IMPROVE LIVES IN OUR COMMUNITY.

BASIC GUIDELINES:

1) TEAMS PLAYING NEXT, MUST STAY BESIDE THE BENCH SO WE CAN START THEIR GAME IMMEDIATELY.
2) WEAR SAME COLORED (JERSEY, SHORTS, SOCKS)
3) DO NOT LITTER.
4) TAKE CARE OF YOUR BELONGINGS.
5) TAKE CARE OF VENUE PROPERTIES.
6) MAINTAIN FAIR PLAY AT ALL TIMES.
7) RESPECT EVERYONE (PLAYERS, COACHES, REFEREES, SPECTATORS)
8) ENJOY, DEVELOP AND FLOURISH THROUGH FUTSAL.
9) LEARN AND RESPECT THE LAWS OF THE GAME
10) SHAKE HANDS BEFORE AND AFTER THE MATCH.
GREET EVERYONE WITH ARRIBA !

GOALS BY 2025:
-PLAYERS SHOULD PLAY FOR THE CITY TEAM THEY RESIDE-IN.
-PLAYERS MUST PRESENT A DOCUMENT TO PROVE THE CITY THEY RESIDE IN.(VOTER’S ID or AFFIDAVIT,CEDULA, Brgy.CLEARANCE)

*THROUGH THE YEARS,
TEAMS WILL BE ENCOURAGED TO
DEVELOP A FUTSAL DEVELOPMENT PROGRAM IN THEIR CITY INORDER TO HAVE A SOCIAL RESPONSIBILITY OF HELPING THE CHILDREN WITHIN THEIR COMMUNITY.
(FUTSAL CLINICS, OUTREACH FUTSAL, COACHING & REFEREEING SEMINAR, INTER BRGY. FUTSAL TOURNAMENTS)

“The First Inter City Futsal Tournament in the Philippines”

LPFL Games

 

LPFL Poster WomenLPFL Poster Men

LPFL April 3

Advertisements

3rd Globe Invitational Futsal Cup – LPFL 2014

3rd Globe Invitational Futsal Cup – LPFL 2014

LPFL 2014

MATCHDAY 1: OCTOBER 19, 2014
GROUP: MATCH #: TIME:                    TEAM              VS.       TEAM                  RESULT:

Y1-2     1    9:00   ENDERUN-TAGUIG (W)       VS.   SBCA-MUNTINLUPA       10-2
Y3-4     2  10:00 MANDALUYONG-FUTSALERAS VS. NEU QC-LADY HUNTERS 15-0
Z1-2     3    11:00   PARANAQUE-LADY FUTSALISTAS  VS.  AC-MAKATI              5-1
Z3-4     4    12:00   AMIHAN-OLONGAPO(W) VS.     PUP-MANILA                        1-0
A1-2     5    13:00   ENDERUN-TAGUIG           VS.     W.BICUTAN JETS                  2-4
B1-2     6    14:00   CALOOCAN-LIONS         VS.       NEU QC-HUNTERS            1-3
C1-2     7    15:00   TUA-STALLIONS              VS.       PASIG-TITANS                    3-4
D1-2    8     16:00   ATENEO-BLUE EAGLES VS.   AMIHAN-OLONGAPO           4-11

MATCHDAY 2: OCTOBER 26, 2014
GROUP: MATCH #: TIME:                   TEAM              VS.       TEAM                   RESULT:

C1-3     9    8:00     TUA-STALLIONS           VS.      UNIVERSITY of MAKATI      8-3
A3-4     10  9:00 LAS PINAS FUTSALITES  VS. NUEVA ECIJA-CLSU COBRAS    1-10
B3-4     11  10:00   PASAY-KOMRADS        VS.  PAMPANGA FUTBOLEROS     8-1
C3-4     12   11:00   UNIVERSITY OF MAKATI       VS.       INDIA FC-CAVITE      2-7
D3-4    13  12:00 MANDALUYONG FUTSALEROS  VS.UMBRO-GOLACO FC  6-18
A2-4     14   13:00   W. BICUTAN JETS   VS.   NUEVA ECIJA-CLSU COBRAS    0-7
B1-3     15   14:00   CALOOCAN-LIONS       VS.    PASAY-KOMRADS             3-2
Z2-4     16   15:00   AC-MAKATI                              VS.       PUP-MANILA           5-5
D2-4    17   16:00   AMIHAN-OLONGAPO            VS.       UMBRO-GOLACO FC  9-2
Z1-3 18  17:00 PARANAQUE LADY FUTSALISTAS VS. AMIHAN-OLONGAPO(W) 5-6

MATCHDAY 3: NOVEMBER 9, 2014
MATCH #: TIME:                            TEAM              VS.       TEAM                         RESULT:

Y1-3     19   8:00 ENDERUN-TAGUIG (W)  VS.MANDALUYONG FUTSALERAS  3-2
A1-3     20   9:00     ENDERUN-TAGUIG     VS.    LAS PINAS FUTSALITES          2-5
Y2-4     21   10:00   SBCA-MUNTINLUPA      VS.    NEU QC-LADY HUNTERS    4-1
C2-4     22  11:00   PASIG-TITANS                   VS.       INDIA FC-CAVITE               6-6
D1-3  23 12:00 ATENEO-BLUE EAGLES VS. MANDALUYONG FUTSALEROS  4-10    
B2-4     24  13:00   NEU QC-HUNTERS   VS.  PAMPANGA FUTBOLEROS       5-6          
A1-4     25  14:00   ENDERUN-TAGUIG  VS. NUEVA ECIJA-CLSU COBRAS    1-6
A2-3     26  15:00   W. BICUTAN JETS           VS.     LAS PINAS FUTSALITES   1-10
B1-4     27  16:00   CALOOCAN LIONS    VS.    PAMPANGA FUTBOLEROS   16-1
B2-3     28  17:00   NEU QC HUNTERS        VS.     PASAY-KOMRADS           1-4

MATCHDAY 4: NOVEMBER 16, 2014
MATCH #: TIME:                           TEAM            VS.       TEAM                         RESULT:


Y1-4     29  8:00     ENDERUN-TAGUIG (W  VS.  NEU QC LADY HUNTERS  7-0

C1-4    30   9:00          TUA-STALLIONS           VS.      INDIA FC-CAVITE         3-4
Y2-3     31  10:00   SBCA-MUNTINLUPA VS. MANDALUYONG FUTSALERAS 1-12
C2-3    32   11:00     PASIG-TITANS      VS.    UNIVERSITY OF MAKATI        2-3
Z1-4     33   12:00   PARANAQUE LADY FUTSALISTAS  VS.  PUP-MANILA    12-2
D1-4    34   13:00   ATENEO BLUE EAGLES    VS.    UMBRO-GOLACO FC   0-3          
Z2-3     35   14:00   AC-MAKATI            VS.     AMIHAN-OLONGAPO(W)         2-3
D2-3    36   15:00 AMIHAN-OLONGAPO VS. MANDALUYONG FUTSALEROS 8-4

MATCHDAY 5: NOVEMBER 23, 2014
MATCH #: TIME:                           TEAM              VS.       TEAM                         RESULT:

37  10:00   Mps1  A3 VS. B3 W. BICUTAN JETS VS. NEU QC HUNTERS 3-3 (3-1)
38  11:00 Mps2  C3 VS. D3 STALLIONS VS. MANDALUYONG FUTSALEROS 11-3
39  12:00 WS1  Y1 VS. Z2 ENDERUN VS. PARANAQUE LADY FUTSALISTAS 3-3 (5-4)
40  13:00 WS2 Z1 VS. Y2 AMIHAN-OLONGAPO VS. MANDA FUTSALERAS 2-3
41  14:00   MQ1    A1 VS. B2 NUEVA ECIJA-CLSU COBRAS VS. PASAY KOMRADS 5-4
42  15:00   MQ2    B1 VS. A2 CALOOCAN LIONS VS. LAS PINAS FUTSALITES 2-8
43  16:00   MQ3    C1 VS. D2 INDIA FC-CAVITE VS. UMBRO-GOLACO FC 7-3
44  17:00   MQ4    D1 VS. C2 AMIHAN-OLONGAPO VS. PASIG-TITANS 5-5  (7-6)

MATCHDAY 6: NOVEMBER 30, 2014
MATCH #: TIME:                             TEAM              VS.       TEAM                         RESULT:

46  8:00   Men’s Plate Finals WINNER PS1 VS. WINNER PS2
WESTERN BICUTAN JETS VS. TUA-STALLIONS         0-9
45  9:00   Women’s Plate Finals  Y3 VS. Z3
SBCA-MUNTINLUPA VS. ACSL-MAKATI                         1-3

47  10:00 Men’s Semifinals 1 WINNER MQ1 VS. WINNER MQ3
NUEVA ECIJA CLSU-COBRAS VS. INDIA FC-CAVITE     2-6

48  11:00 Men’s Semifinals 2 WINNER MQ2 VS. WINNER MQ4
LAS PINAS FUTSALITES VS. AMIHAN-OLONGAPO       9-3

49  12:00   Women’s 3rd Place Playoff
PARANAQUE LADY FUTSALISTAS VS. AMIHAN-OLONGAPO 9-1

50  13:00   Men’s 3rd Place Playoff
NUEVA ECIJA CLSU COBRAS VS. AMIHAN-OLONGAPO    0-3
51  14:00   WOMEN’S FINALS
ENDERUN TITANS-TAGUIG VS. MANDALUYONG FUTSALERAS 1-2

52  15:00   MEN’S FINALS
INDIA FC-CAVITE VS. LAS PINAS FUTSALITES             3-3 (7-6)

TEAM AWARDS:
MEN’S CATEGORY:
CHAMPION:     CAVITE-INDIA FC
2ND PLACE:      LAS PINAS-FUTSALITES
3RD PLACE:      AMIHAN-OLONGAPO
PLATE CHAMPIONS:   TUA-STALLIONS

WOMEN’S CATEGORY:
CHAMPION:     MANDALUYONG FUTSALERAS
2ND PLACE:       LADY TITANS ENDERUN-TAGUIG
3RD PLACE:       PARANAQUE LADY FUTSALISTAS
PLATE CHAMPIONS:  ASSUMPTION COLLEGE-MAKATI

INDIVIDUAL AWARDS:
MEN’S CATEGORY:
GOLDEN GLOVES (BEST GOALKEEPER): 
JOEY JUANICO-AMIHAN-OLONGAPO
GOLDEN BOOT (TOP GOALSCORER):
FEDERICO FARINAS-AMIHAN-OLONGAPO (15 GOALS)
GOLDEN BALL (BEST PLAYER OF THE TOURNAMENT):
EMMANUEL MBATA-INDIA FC

WOMEN’S CATEGORY:
GOLDEN GLOVES (BEST GOALKEEPER):
PATCH BAUTISTA-ENDERUN

GOLDEN BOOT (TOP GOALSCORER):
KARLA PACIFICADOR-LAD
Y FUTSALISTAS (12 GOALS)

GOLDEN BALL  (BEST PLAYER OF THE TOURNAMENT):
HONEY THOMASON-FUTSALERAS

Arriba Futsalista !

LPFL 2013: Luzon Premier Futsal League (Season 1)

LPFL 2013: Luzon Premier Futsal League (Season 1)

LPFL Document1

                         MATCHDAY 1 – SEPTEMBER 15, 2013 (SUNDAY)                 RESULTS:

8:00 AM: A1 vs. A2                U. MAKATI    FC       vs.        NEU FC                          4-3

9:00 AM: A3 vs. A4                BLUE EAGLES FC       vs.   TUA STALLIONS FC      1-4

10:00 AM: B1 vs. B2             CALOOCAN LIONS      vs.    MANILA MERCURY       18-2

11:00AM: B3 vs. B4               MARIKINA ALA BUELO   vs. MANDALUYONG FC      3-0

12:00 NN: C1 vs. C2             DBUFC-PARANAQUE   vs.   PASAY-KOMRADS FC   3-11

1:00 PM: C3 vs. C4      MUNTINLUPA-FUTSALEROS  vs. LAS PINAS HUNTERS   11-0

2:00 PM: D1 vs. D2            PATEROS-ALAB FC   vs.   STA.ROSA, LAGUNA FFA     6-6

3:00 PM: D3 vs. D4                PASIG RIVERCATS        vs.    MARILAG QC FC         16-1

MATCH DAY 2 – SEPTEMBER 22, 2013 (SUNDAY)

8:00 AM: A1 vs. A3          U. MAKATI FC     vs.      BLUE EAGLES FC                        3-1

9:00 AM: A2 vs. A4            NEU FC            vs.      TUA STALLIONS FC                      0-5

10:00 AM: B1 vs. B3          CALOOCAN LIONS     vs.    MARIKINA ALA BUELO       3-3

11:00 AM: B2 vs. B4           MANILA MERCURY    vs.     MANDALUYONG FC           3-0

12:00 NN: C1 vs. C3         DBUFC-PARANAQUE  vs.   MUNTINLUPA-FUTSALEROS 0-3

1:00 PM: C2 vs. C4          PASAY-KOMRADS FC      vs.   LAS PINAS HUNTERS     11-1

2:00 PM: D1 vs. D3          PATEROS-ALAB FC      vs.     PASIG RIVERCATS            2-5

3:00 PM: D2 vs. D4         STA.ROSA, LAGUNA-FFA      vs.     MARILAG QC FC        8-4

MATCHDAY 3 – SEPTEMBER  28  , 2013 (SATURDAY)

8:00 AM: A1 vs. A4          U. MAKATI FC      vs.      TUA STALLIONS FC                   2-1

9:00 AM: A2 vs. A3          NEU FC               vs.       BLUE EAGLES FC                     3-1

10:00 AM: B1 vs. B4      CALOOCAN LIONS    vs.        MANDALUYONG FC            3-0

11:00 AM: B2 vs. B3       MANILA MERCURY     vs.       MARIKINA ALA BUELO FC    0-6

12:00 NN: C1 vs. C4      DBUFC-PARANAQUE     vs.    LAS PINAS HUNTERS          2-3

1:00 PM: C2 vs. C3        PASAY-KOMRADS FC    vs.   MUNTINLUPA FUTSALEROS  3-0

2:00 PM: D1 vs. D4        PATEROS ALAB FC      vs.     MARILAG QC FC                   13-1

3:00 PM: D2 vs. D3        STA.ROSA, LAGUNA FFA       vs.     PASIG RIVERCATS       1-10

MATCHDAY 4 – SEPTEMBER 29, 2013 (SUNDAY)

QUARTERFINALS

8:00 AM: QF 1:   A1 vs. B2    MAKATI FC  vs. MARIKINA ALA BUELO FC                    4-7

9:00 AM: QF 2:   A2 vs. B1    TUA STALLIONS FC vs. CALOOCAN LIONS                 1-3

10:00 AM: QF 3:   C1 vs. D2  PASAY KOMRADS FC vs. PATEROS ALAB FC             5-6

11:00 AM: QF 4:   C2 vs. D1  MUNTINLUPA FUTSALEROS vs. PASIG RIVERCATS   4-2

MATCHDAY 5 –OCTOBER 6, 2013  (SUNDAY)
AT SAN ANDRES SPORTS COMPLEX

SEMIFINALS

8:00 AM: SEMIFINALS 1 – QF 1 Winner vs. QF 3 Winner
MARIKINA ALA BUELO FC vs. PATEROS ALAB FC              5-3

9:00 AM: SEMIFINALS 2 – QF 2 Winner vs. QF 4 Winner
CALOOCAN LIONS vs. MUNTINLUPA FUTSALEROS          2-5

FINALS

10:00 AM: 3RD PLACE PLAY-OFF:  Semis 1 Loser vs. Semis 2 Loser
PATEROS ALAB FC vs. CALOOCAN LIONS            5-10
11:00 AM: CHAMPIONSHIP: Semis 1 Winner vs. Semis 2 Winner
MARIKINA ALA BUELO FC vs. MUNTINLUPA FUTSALEROS   3-7
12:00 NN – AWARDING CEREMONIES

CHAMPION: MUNTINLUPA FUTSALEROS
1ST RUNNER-UP: MARIKINA ALA BUELO FC
2ND RUNNER-UP: CALOOCAN LIONS FC
FAIR PLAY AWARD: LAS PINAS HUNTERS FC

BEST GOALKEEPER: ACE MAGOHIG-MARIKINA ALA BUELO FC
GOLDEN BOOT AWARD: CELESTINO RAVELO-MUNTINLUPA FUTSALEROS
GOLDEN BALL AWARD: JAY R INVENTOR-MUNTINLUPA FUTSALEROS

ARRIBA FUTSALISTA !